Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl yapılır?

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser, her yönden büyük bir hastalık olarak bilinmekte ve Dünya genelinde önemsenmektedir. Fakat ağız kanseri söz konusu olduğu zaman, erken teşhis edilebildiği durumlarda rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Ağız kanseri ağzınızın tabanında veya tavanında, dilinizde, boğazınızda, bademciklerde, yanak kenarlarında, diş etlerinde veya ağzın herhangi bir bölümünde görülebilen bir rahatsızlıktır.

Düzenli olarak muayene yaptıran hastaların bu tip problemlerden kısa sürede arınabilmesi söz konusudur. Fakat ağız kanseri olan hastalar tedaviye geç kalırlarsa bu sürecin ölümle bile sonuçlanabileceğinin altını çizmek erekmektedir.

Kartal Diş hekimleri, uygun testleri yaptıktan sonra sizler için bir tespit ortamı hazırlar ve daha sonrasında yönlendirmeleri de sağlarlar.  Kanser, teşhis edildikten sonra bir sonraki adım olarak kanserin ne kadar süredir var olduğunu ve evresini öğrenmek önemlidir.  Bunun için X-Ray, CT taramaları, MRI, endoskopi ve PT taramaları yapılmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra kanserin farklı bir bölgeye sıçrayıp, sıçramadığı kesinleştirilir ve sonraki adım olarak ağız kanseri tedavisi başlatılır.

Ağız kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Ağız kanseri tedavisi için alternatif pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler kanserin ciddiyeti, ne kadar yayıldığı ve türüne bağlı olarak değişim göstermektedir;

1. Ameliyat ile tedavi

2. Radyoterapi ile tedavi

3. Kemoterapi ile tedavi

4. Hedefe yönelik tedaviler

5. Test grupları ve klinik denemeler

6. Ağrı tedavisi

gibi yöntemler tercih edilebilmektedir. Bu durum hekimin seçeceği tedavi yöntemine göre belirlenir ve hastaya doğrudan uygulanır.

ağız kanseri belirtileri nelerdir

 Ağız kanseri ne sıklıkla görülüyor?

Ağız kanseri temel olarak 40 yaş ve üstü erkeklerde çok daha sık görülmektedir. Eğer erken evrede bu rahatsızlık tespit edilirse,  kişinin iyileşme süreci %90’ın üzerindedir. Bununla beraber 5 senelik bir tedavi süreci uygulanmasıyla beraber, (eğer başka bir bölgeye sıçramışsa) hayatta kalma şansınız %60 oranına düşebilmektedir.

Ağız kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Yani alternatif bir kişiden kapma olasılığınız yoktur. Ağız kanseri riskini minimuma indirmek ve erken teşhis sağlamak sebebiyle 6 ayda bir diş hekiminize görünmenizi önermekteyiz..

Ağız kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Yani alternatif bir kişiden kapma olasılığınız yoktur. Eğer sağlıklı besinler tüketir, ağız hijyeninizi aksatmaz, düzenli olarak dişlerinizi fırçalar ve ip bakımlarınızı yaparsanız, bu kanser türünden tamamen kurtulabilirsiniz. Ayrıca dönemsel olarak (minimum 6 ayda bir) diş hekiminize görünmenizi önermekteyiz! Bu yöntemler dahilinde ağız kanseri riskini tamamen hayatınızdan çıkartabilmek fazlaca söz konusu olabiliyor.