Çene Eklemi Rahatsızlıkları Nasıl Geçer?

 
Çene ekleminden gelen sesler sürekli olarak yaşanıyorsa, muhtemelen geceleri diş gıcırdatma ve günlük yaşantıda da farkında olmadan diş sıkma gibi fonksiyonel bozukluklar söz konusudur. Bunların önüne geçebilmek ve rahatsızlıkların tedavi sürecini başlatabilmek adına,iyi bir diş hekimiyle iletişime geçmek çok önemlidir. Çene ekleminde oluşan bu rahatsızlıklar;

• Zamanla diş kaybına neden olur.
• Dişlerin, dişetine gömülmesine ve kısa kalmasına sebep olur.
• Çene rahatsızlıklarını arttırır.
• Yemek yiyememe veya ağızın kilitlenmesine kadar gidebilir.
• Ayrıca dişlerin bakteri üretmesini çoğaltır.
• Konuşma kaybı yaşamanıza neden olur.

Bu gibi sıkıntıları aşabilmek ve rahatsızlıkları hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız çene ekleminden gelen sesleri ciddiye almalı ve hemen bir diş hekimiyle görüşmelisiniz. Çene kendi özgür yapısını kaybeder ve artık sağlıklı hareket edemezse, bu durumda yukarıda sıralanmış olan problemlerle karşı karşıya kalma riski artmaktadır. Çene ekleminden gelen sesler ve diğer pek çok sağlık problemi için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çene ekleminden gelen sesler hangi sorunların göstergesi?

Çene eklemi kompleks bir yapıdadır. Bu sebeple alt çene, üst çene ile değil; direkt olarak kafa kaidesine bağlı olarak hareket etmektedir. İki kemik arasında bir yastık yer alır ve hareket esnasında ise deformasyondan dolayı bir ses gelir. Eğer bu sesi sık sık duyuyorsanız, hemen çene eklemi tedavisine dahil olmanız gerekmektedir. Bu durumun bir ileri seviyesi ise çenenin tamamen kilitlenmesi ve çeneyi açamamak gibi rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Söz konusu durumlarda ise bitmek tükenmek bilmeyen ağrılar ile karşılaşılmaktadır.