Çocuklarda Diş Sağlığı

Büyüdüklerinde sağlıklı dişlere kavuşmaları için çocuklarda diş sağlığı da bebeklikten itibaren ciddiye alınmalıdır. çünkü çocuğun beslenmesinin konuşmasının dış görünüşünün düzgün olması için süt dişlerinin kalıcı dişlere etki ettiğini anne babaların çok iyi bilmesi gerekir. Çünkü süt dişleri erken çekildiği zaman doğal yer tutucu görevi üstlenen bu dişlerin erken yaşlarda kaybedilmesi çenede diş dizilimini bozacağı göz ardı edilmemelidir. bunun sonucunda çocuk yediği besinleri rahat çiğneyemeyeceği için beslenme de olumsuz yönde zarar görecektir.
Sağlıklı dişlerin, sağlıklı beslenmeye büyük etkisi olduğu unutturmadan diş fırçalamanın ne kadar önemli olduğu çocuklara küçük yaşlarda öğretilmelidir. diş fırçalamanın sıradan bir iş olmadığını, düzgün, düzenli ve özenerek dişlerin fırçalanması gerektiği de çocuklara kavratılmalıdır. Çocukların çok seveceği bir taktik olan ‘bir şarkı mırıldanıp bitene kadar fırçalama’ çok etkilidir. ön ve üst ön dişlerin arka yüzeyleri de diş fırçası ile mutlaka fırçalanması gerektiği gösterilmeli ve devamı sağlanmalıdır.
sevgili anneler babalar, çocuklar küçük yaşlarda bazı şeyleri önemsemeyebilir, ancak sizlerin onlara alışkanlık kazandırması sayesinde dişleri erken yaşlarda kaybedilmesinden koruyabilirsiniz. sizlerin yapabileceği birkaç basit yöntemle çocuklarda diş sağlığı sorunu ortadan kalkabilir.
Şağlıklı dişlere sahip olmak için birkaç basit kural;
Bebeğinize asla son beslenme olarak şekerli gıda vermeyiniz.
Çocuklar biberonla süt içiyorsa ağız temizliği için su içirin ve yapabiliyorsanız bir parça peynir yedirin.
Çocuklara şekerli yiyecek ve içecekleri öğün aralarında asla vermeyin.
Her beslenmeden sonra mutlaka su içmeyi ihmal ettirmeyin.
Çocuğunuzun doğumundan itibaren ağız içini gazlı bez de temizlemeye çalışın.
İki yaşından sonra çocuklarınıza yavaş yavaş diş fırçalama alışkanlığı kazandırın.
Çocuklarınız 6 yaşından sonra süt dişlerinin yerine çıkacak olan kalıcı dişlerinize fissür örtücü uygulatın.
Eğer çürük var ise mutlaka diş hekimine giderek tedavi ettirmeyi ihmal etmeyin.
Altı yaşından itibaren de her 6 ayda bir diş kliniğine kontrole götürmeyi unutmayın!