Diş Çürüğü Nedir? Nasıl Önlenir? | Kartal Diş Hekimi

Diş Çürüğü Nedir? Nasıl Önlenir?

Diş çürüğü, koyu diş renklerinde görülebilen ve oyuk olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Önlenebilir rahatsızlık olmasına rağmen dünya genelinde diş çürüğü rahatsızlığını yaşamayan birey bulmak çok güçtür. Çoğu zaman bakımların yetersiz olmasıyla beraber oluşan bu çürükler, bazı dönemlerde ise genetik sebeplerden dolayı kendisini ön plana çıkartabilir. Ağızda yer alan bakterilerden oluşan plak, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarında asit oluşumunu tetiklemektedir. Bununla beraber dişlerin mineral dokusunu çözerek, dişin minesinde oluşan yapı bozukluklarına ve diş çürüğünün başlamasına sebebiyet vermektedir.

Çürük temel odiş çürüğülarak şekerli ve unlu yiyecekleri bolca tüketen kişilerde görülmektedir. Bunun yanı sıra beslenmelerini karbonhidrat ağırlıklı ve şekerli yiyeceklerin yoğunluğuna göre seçen kişiler, çürük diş gibi olasılıklarla sık sık karşı karşıya gelmektedir. Bakteri plağı tarafından oluşturulan bu asitler, tükürük gibi doğal savunma mekanizmasını ön plana çıkartsa da maalesef ki çürüğü tek başına önlemez! Bu sebeple diş çürüğü gibi rahatsızlıklar kendisini öne çıkartır. Diş hekimleri, tükürük akışının artmasından kaynaklı şekersiz sakızları sık sık çiğnememizi önermektedir.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüğü, önlenebilir bir rahatsızlıktır! Bunun için sizlere maddeler halinde bazı tavsiyeler de bulunacağız;

  1. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kaliteli bir diş ipi kullanmanızı da önermekteyiz. Dişlerin tüm yüzeylerinin fırçalanabilmesi bakımından fırçalar orta derecede sert veya yumuşak kıllı olmalıdır. Aynı zamanda periyodik olarak diş fırçaları değiştirilmelidir. Bu süreç 3 ila 6 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak şekilde muhafaza edilmesi de bir diğer önemli etkendir. Böylelikle hem diş çürüğünün önüne geçebilir, hem de var olan sıkıntılara istinaden bazı çözüm olanakları sağlanabilir.
  2. Şekerli yiyecekleri ara öğün olarak tüketmelisiniz! Bunun yanı sıra yemek aralarında alternatif bir şey yememeli, buna gayret etmenin önemini de üst seviyeler de tutmalısınız.
  3. Diş hekimine bazı süreç aralarında gitmek, çürüğü önlemenize veya erken teşhis edilmesine olanak tanımaktadır. sıcak veya soğuğa karşı duyarlı olan dişler, ağrılı dişler veya tebeşirimsi renge sahip olan dişlerde çürükleri önlemek kolaydır! Kahverengi renklenmeler veya oyuklar varsa, vakit geçirilmeden diş hekimine başvurulmalıdır! Bu sayede diş çürüğü çok daha kolay bir şekilde engellenebilir ve aynı zamanda hekimlerin dişi kurtarma şansı artar.