Dişçi Korkusu

Gelişen teknoloji sayesinde eskisi kadar dişçi korkusu yaşanmamaktadır. Çünkü ağza batırılan iğnelerin kalınlıkları bile o kadar inceltildi ki neredeyse hissetmiyorsunuz. Yine ağza uygulanan anestezi öncesi spreyler de bu işlemin en kısa sürede bitmesini etkileyen olumlu faktörlerdir.
Saydığımız sebeplerden dolayı diş hekimine karşı beslenen korku günümüzde iyice azalmıştır. Bu dişçi fobisi artık yavaş yavaş rafa kalkmak üzeredir. Diyebiliriz ama bazı insanlar hala bu korkuyu üzerinden atamıyor. Bunlar da diş hekimlerinin farklı yaklaşımları sonucunda kaygılar giderilmektedir. Her şeye rağmen bazı hastalar diş çekimini bile asla kabul etmemektedir. İşte bu gibi durumlarda oluşan fobinin psikolojik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.
Korkular oldukça azalmıştır ama her şeye rağmen dişçi korkusu yaşayan insanlar vardır. Bu insanların uzman psikologlardan yardım alması gerekebilir.
Günümüzdeki Modern Diş hekimleri kullandıkları alet ve tekniklerle, uyguladıkları olumlu yaklaşımlar hastaları rahatlatarak tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Ancak bazı durumlarda zorlukları da oluyor. Bu durumlarda diş hekiminin tedaviye başlamadan önce yapacağı işlemleri hastasına anlatması faydalı olur.
Dişçi fobisinin yenilmesi için kullanılan temel yöntem bilişsel, davranışçı terapidir. Terapide yapılacak önemli iş, anlamsız korkuların giderilmesi için hastaya yardımcı olmak gerekir. Bu korkunun kaynakları araştırılmalı üzerine gidilmelidir. Zihne giren otomatik düşüncelerin fark edilmesi, bunların terapiyle giderilmesi gerekir. Hastanın korkularıyla yüzleşmesi ve zaman içinde alıştırılması yoluna gidilmesi gerekmektedir.
Eğer sizlerin de gerçekten hala korkunuz varsa bunu önceden hekiminize bildirmeniz de yararlıdır. Eğer her şeye rağmen dişçi korkusunu yenemiyorsanız farklı bir yöntem olarak hekiminizden üç boyutlu gözlük isteyerek ev sineması ortamında film seyrederek diş tedavisi yöntemi de farklı bir çözüm yolu olarak düşünülebilir. Ya da diş hekiminin size kulaklıkla müzik dinletmesi, radyo, mp4 gibi medya araçlarını kullanmanız da bir nebze olsun tedavinize yardımcı olabilir.