İmplant Kalp Hastalarına Uygulanır Mı? | Kartal Diş Hekimi

İmplant Kalp Hastalarına Uygulanır Mı?

Günümüzde kalp hastalarının büyük bir bölümü, damaklarında yer alan boşlukları implant tedavisiyle güçlendirebilmek açısından diş hekimlerini rahatsız etmektedir. Teknik olarak kalp hastalarının implant tedavisi görmeli sakıncalıdır. Fakat şu durum iki madde altında toplanabilir;

  1. Cerrahi operasyon geçirmiş olan kalp hastaları!

Cerrahi operasyona maruz kalmış olan hastaların bu tedavi süreçleri oldukça zorlu olmaktadır. By-Pass ameliyatı olanlar, stent takılanlar, kalp kapakçık hastalığı olan kişiler maalesef ki İmplant tedavilerine tabii tutulmazlar. Fakat kardiyologların yönlendirmeleri ve eğer hastalığında bir iyileşme süreci belirlenirse, en erken 6 ay sonra bir implant operasyonuna dahil olabilirler. Genel olarak kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı önleyen ilaç kullandıkları için, implant tedavisi sırasında sıkıntılar yaşanması muhtemel bir hale dönüşmektedir. Yine de implant taktırmayı düşünen vatandaşların ise 1 hafta öncesinde ilaçları kesmeleri, kardiyologların yönlendirmeleri ile beraber tedaviye başlamaları amaçlanabilir. Gerekli olduğu durumlarda operasyon öncesi antibiyotik yüklemesi yapılacağı gibi, bu durumda ise enfeksiyon riski için önlem alındığı durumlar söz konusudur. Sonuç olarak eğer kalp hastasıysanız ve bir ameliyat geçirdiyseniz, kardiyoloji uzmanının sizlere konsültasyon yapmasıyla beraber bu tedavi süreçlerini sağlayabilirsiniz.

yaşlılarda implant

 

  1. Koruma amacıyla ilaç tedavisi gören kalp hastaları!

Hipertansiyon, eklem romatizması, aritmal hastalıklar yaşayanların dahil edildiği bir gruptur. Bu grupta olan hastalar kendi tedavilerini takip eden doktorlar ile görüşüp, ilaç düzenlemeleri yapılarak doğrudan İmplant tedavisine dahil edilebilmektedir. Tabii ki tüm tedavi süreci boyunca tansiyon ilacı kullanan hastaların, ilaçları bir süreliğine kesmeleri önerilmektedir. İmplant operasyonu öncesinde bu hastalar için hazırlanmış, içinde damar büzücü bulunmayan anestezi ilaçları da kullanılabilir. Günümüzde birçok implant operasyonunda yer alan lazer cerrahisi, hastaların kullandığı kan sulandırıcılarını kesmeden sizlerin ameliyatları gerçekleştirmelerine yardımcı olabilmektedir.

İltihaplı eklem romatizması yaşayan hastaların tedavi öncesinde antibiyotik yüklemesi yapılmasına hazırlıklı olmalıdır. Aritmal sorunları olan bireyler ise, diğer gruplarda olduğu gibi kardiyolog doktorla görüşmeler sonrasında bir tedavi süreci oluşturulmaktadır.

 

Kardiyolog tarafından izin verilmemesine rağmen bu ameliyata tabii olmak isteyen kullanıcıların masada kalma riski çok yüksektir. Diş etinde yer alan pek çok damarın doğrudan kalp ile bağlantılı olduğunu unutmamalı, implant tedavisi için vücudun ancak ve ancak müsaitliğine göre yapılması önem taşımalıdır!