kartal diş hekimi ile diş eti tedavisi

Diş Eti Hastalıkları

Dişin yumuşak doku kısımları olan diş eti birçok farklı hastalık ile kişiye rahatsızlık verebilir. Diş temizliği yaparken sadece dişler değil aynı zamanda diş etleri de bakıma gerek duyan alanlardan biridir. Diş eti problemlerinin en başında diş etlerinin iltihaplanması geliyor. Dişlerin üzerinde biriken ve yapışkan olan bir bakteri dişlerin iltihaplanmasına, şişmesine, kızarmasına neden olabilir. Öyle ki bazı diş eti hastalıklarında dişin çekilmesi bile gerebilir. Bu kişinin o an ki rahatsızlığı ve duruma bağlı olarak değişiyor olacak.

Aslında diş eti problemleri oldukça yaygındır ama kişi bunu kolay kolay anlamaz. Genellikle dişlerinde bir sorun var diye doktorun kapısını çalar ama sonuç bazen diş eti problemi olarak da karşılarına çıkabilir.  Diş eti problemleri görmezlikten gelindiğinde, daha zorlu bir sürece girilmesine ve hatta dişin kaybedilmesine neden olmaktadır.

Diş eti hastalıkları nasıl önlenir?
Diş eti hastalıklarının en büyük önleme yolu elbette ağız sağlığı ve hijyeni yaparken diş etlerini de atlamamaktır. Başlangıç aşamasında olan diş eti problemleri öze gargara ürünleri ve ağız sağlığı ile ortadan yok edilebilir.

Diş eti hastalıkları nasıl anlaşılır?
Geçmek bilmeyen ağız kokusu
Sıcak ya da soğuk içeceklere aşırı hassasiyet
Kızarık ve şiş diş etleri
Fırçalandığında ya da diş ipi kullanıldığında kanayan diş etleri
Dişlerde hissedilen ağrı
Diş eti hastalıklarını oluşturmamak için yapılması gerekenler?
Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizi de fırçalayınız
Özellikle arka dişlere önem vererek burada bakteri oluşmasını engelleyiniz
Diş fırçalarınızı sık sık değiştiriniz
Dişleriniz kanarsa dişlerinizi fırçalamaktan vazgeçmeyiniz ve doktorunuza danışınız
Yumuşak başlıklı diş fırçası kullanınız
Düzenli olarak kartal diş hekimi Sezgi Dentali ziyaret ediniz
Diş etlerinizi kontrol ederek renklerinde ya da görüntüsünde farklılık olup olmadığını gözlemleyiniz
Diş eti ameliyatları
Çok ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale bile gerek görünebilir. Bunların yanı sıra estetik kaygısı yaşayanlarda yine doktorlarının ön görüsü ve önerileri ile diş eti ameliyatları olarak daha estetik bir görüntü kazanmaya çalışabilirler.
Sinci hastalık diş eti hastalıkları
Diş eti hastalıkları bazen oldukça sinci bir şekilde ilerler ve kişiye belirti vermeden dişlere de zarar vermeye başlar. Kişi bu ağrıları dişlerine yorar ama asıl sorunlu olan aslında dişlerin değil, diş etlerinin zorunlu olması olacaktır. Sağlam dişler bile diş eti hastalıklarından etkilenerek çürümeye, düşmeye ya da iltihaplanmaya başlayabilir.
Düzenli doktor kontrolü şart
Ülkemizde halen diş sağlığı için gerekli önem verilmemeye devam edilmektedir. Kişiler dişlerinde bir sorun olmadıkça doktorların kapısını çalmamakta ve olası bir sorunda ise hemen doktorlara ulaşmaktadır. Bu gibi durumlar dişlerin aslında kurtarılma durumları varken de, dönülmez bir yola girmesine neden olan etkenler olacaktır. Oysaki en az yılda bir kez yapılan genel bir diş muayenesi hem diş eti rahatsızlıklarını ortaya çıkacak hem de diş çürümeleri ve diş hastalıklarının erken teşhis edilmesine olanak tanımış olacaktır. Özellikle çocuklarınızı da erken yaşlarda diş doktorları ile tanıştırmayı unutmayınız. Diş sağlığı kişinin hem diş görüntüsüne hem de sağlığına oldukça katkı sağlayacak en büyük etkenlerden biridir.

Kartal diş eti hastalıkları ile sağlıklı ağız yapısına sahip olmak istiyorsanız hemen bize ulaşın