kartal kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Lokal anestezi altında yapılan yani dişin olduğu kısım uyuşturarak kişinin acı duymaması sağlanılarak kanal tedavisi başlatılmış olunur. Uyuşturulduktan sonra özel ekipmanlar ile dişin orta kısmında yer alan pulpo odasına giriş yapılır. Bu oda dişin boş bir kısmıdır ve içinde kanallar bulunur. Bu kısım temizlenerek hazır hale getirilmiş olunuyor. Bu kısım tamamen temizlendikten sonra özel olarak yapılan kanal dolguları ile dişin ortası yani temizlenen bölüm yenden doldurulur ve ortaya kanal tedavisi çıkmış olur.
Kanal tedavisi yapılırken acı hissedilir mi?
Kanal tedavisi normalde acı veren bir uygulamadır ama işlem lokal anestezi altında yapıldığı için kişi hiçbir ağrı duymaz. Diş ile yapılan işlemleri hisseder ama duyacağı herhangi bir acı olmayacaktır. Sonrasında da verilecek olan ağrı kesici ile de ağrı yaşanması engellenebilir. Kişi çok hafif bir sızı hissedebilir ama bu da gündelik hayatını engelleyici yönde olmayacaktır. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda ağrı sırasında kullanılacağınız ağrı kesicileri öğrenebilir ve kullanabilirsiniz.
Kanal tedavisi yapılırken ilk olarak dişte iltihap olup olmadığına bakılır. Doktorunuz kontrol ettikten sonra o anda bu işlemin yapılıp yapılmayacağına karar verecektir. Eğer dişte bir intihap söz konusu ise o ada uygulama yapılmaz ve kişiye antibiyotik bir ilaç verilerek öncelikle bunun tedavi süreci başlıyor olacaktır. Dişte ki iltihap yok olunca bu kez kanal tedavisi için uygulama başlıyor olacaktır.
Kanal tedavisi yapıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

kartal kanal tedavisi

kanal tedavisi

Kanal tedavisi yaptıran bir kişi sonrasında ve öncesinde nelere dikkat etmek gerekir inceleyelim. Kanal tedavisi öncesi muayene olarak o anda dişinizin uygun olup olmadığı zaten doktorunuz tarafından verilen karar ile hayata geçecektir. Kanal tedavisi sonrası kişinin dikkat etmesi gerekenler ise onu zorlayacak türden değildir. Kişi kanal tedavisini yaptırdığını bile unutarak normal hayatına geri dönebilir. İstediğini yiyebilir ve içebilir. Kanal tedavisi yapıldı diye herhangi bir kısıtlama yoktur ama düzenli olarak diş muayeneleri aksatmadan yaptırmaları ve elbette günlük diş temizliklerine dikkat etmeleri önemli bir unsurdur.
Hangi durumlarda kanal tedavisi gerekebilir?
Sık sık kanal tedavisi yaptırdım diyenleri duyabilirsiniz. Peki kanal tedavisi hangi durumlarda yapılır? Dişin artık çok çürümeye başladığı ve dişin ağrı yaptığı, dişin kök kısımlarda çürümeye başladığı durumlarda yapılan bir uygulamadır. Kanal tedavisinin amacı dişi çekmeden tedavi etmek olacaktır. İç kısmı boşaltılarak dişin dış kısmı bırakılır ve içi doldurma yapılarak yani mumlayanmış bir şekilde kişinin kullanıma devam etmesi olarak ortaya çıkar. Kanal tedavisi sonrası kişi istediği yemeği yiyebilir ve içebilir.
Kanal tedavisi kalıcı mıdır?
Kanal tedavisi maalesef ömürlük bir tedavi şekli değildir. Zaman içinde aşınma olabilir ve kırılmalar söz konusu olabilir. Bu süreçte yeniden bir kanal tedavisi uygulaması ya da farklı teknikler doktorunuz tarafından uygulanacaktır. Bu uygulama genellikle uzun yıllar dayanıklı şekilde yapılmak üzere uygulanan bir yöntemdir ama dediğimiz gibi süresiz bir uygulama olmadığını da bilmelisiniz. Kanal tedavisinin uzun ömürlü olması kişinin diş yapısına da bağlıdır. Özellikle dişlerinin kökleri bu süreyi uzatabilir ya da kısaltabilir. Bazen çok iyi ve başarılı olan bir diş dolgusu ile oldukça kısa sürede atabilirken. Geçici yapılan bir dolgu dahi uzun yıllar kişiye katkı sağlamaya devam edebilir.
Dişlerde oluşan derin çürükler, çatlaklar, kırıklar, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar diş pulpasının etkilenmesine neden olur. Diş içerisinde oluşan bu durum diş çevre dokularının örneğin ; kök ucun gibi etkilenmesine neden olur. Oluşan bu patolojik durumların tedavisi ile ilgilenen kartal diş hekimi dalı endodontidir. Endodonti anabilim dalı kanal tedavisi ile dişleri tedavi etmeyi amaçlar kartal kanal tedavisi dişlerin ağızda fonksiyon görevine devam etmesi sağlanabilir.
Kanal Tedavisi Ne Zaman Gereklidir ?
– Dişin sinirine kadar ilerleyen çürüklerde,
– Travma sonucu dişin siniride içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda
– Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde,
– Protetik Tedavilerde Eğilmiş diş aksının düzeltilmesinde
– İlerlemiş diş eti hastalıklarında