kartal ortodonti uzmanı

Ortodonti

Ortodonti aslında çok sık duyulan ama tam olarak tanımı bilinmeyen Ortodonti nedir? Ortodonti halk arasında daha çok diş teli olarak bilinir ve bu şekilde yayılmaya devam eder. Bu uygulama dişin estetik olması amacı ile kontrol altına alınan ve aynı zamanda ağzın hijyenine uyum sağlayabilecek ve bunu imkan kılacak bir düzgün diş yapısını size sunabilmek olacaktır. Ortodonti bozuklukları kişinin konuşmasını bile etkileyebilir. Dişin yamuk ya da girintili çıkıntılı olması, çok önde ya da arkada olması kişinin konuşmasına da olumsuz olarak etki edecek. Kişi dişlerini düzgün temizlemeyecek ve estetik olarak da büyük kaygılar duymaya başlayacaktır. Dolayısı ile günümüzde Ortodonti tedavisinin amacı çok daha iyi anlaşılıyor ve değeri bilinerek en erken zamanda önlemleri alınmak üzere diş hakimlerinin yolu tutulmaya başlanılıyor. Ortodonti aynı zamanda çene eklemlerinin bozuklunda da oldukça olumlu sonuçlar vermeye devam eder. Dolayısı ile ağzın açılıp kapanma şekli ve çene bozuklukları için de yan işlemlerin yanı sıra Ortodonti uygulaması uygun görülebilir.

Ortodonti uygulaması acıtır mı?
Ortodonti yani diş teli takılması sırasında herhangi bir ağrı ya da acı duymuyor olacaksınız. Dişe olacak olan baskı nedeni ile kişi biraz rahatsızlık hissedebilir ama bu bir ağrı değil psikolojik olarak bir rahatsızlık olarak yansıyor olacaktır. Birkaç günlük alışma sürecinde sonra zaten dişlerini de diş teli olduğunu bile anlamıyor olacaksınız. Bazı durumlarda kişi diş ağrısı çekmeye de başlayabilir ama bunun için zaten gerekli önlemler alınacak ve ağrı kesiciler ile hemen bunun önüne geçilebilecektir.

Ortodonti tedavisi yaptıran herkes ilk gün ve birkaç saat oldukça rahatsız hissedebilirler. Yemek yerken, bir şey içerek alışkın olmadıkları bu tek onları rahatsız edecek ama bu kişin hemen uyum sağlaması ile sona erecektir. Buna bir örnek vermek gerekirse, ilk kez gözlük taktığınız anı hatırlayabilirsiniz. O anda ona alışamama ve çıkarma hissi olduğunu ama sonrasında keyif ile taktığınızı hatırlayabilirsiniz.

Diş telleri leke yapar mı?

Halk arasında yaygın olan bir diğer yanlış bilgi ise dişlerde leke olup olmayacağı olacak. Peki diş telleri lekeleri yapar mı? Buna gerçek anlamda bakalım. Eğer kişi diş tellerinin takıldığı zaman diliminde eğer ağız ve diş temizliğini yapmış ise herhangi bir renk değişimi ya da bir çürük meydana gelmeyecektir. Yapmanız gereken dişlerinizi temizlemek ve hijyene önem vermek olacaktır.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürecektir?

Ortodonti tedavisi her hasta için değişecektir. Örneğin çene bozukluğu da varsa yani ön çenesi önde ya da arka çenesi arkada ise bu gibi durumlarda tedavi biraz daha uzuyor ve yaklaşık 2 ya da 3 yıl gibi süreçlerde devam ediyor. Eğer dişlerin çarpık ya da bozuk olması gibi durumlar var ise bu da genellikle 3 ay 6 ay ya da bir yıl gibi bir tedavi sürecinde sona eriyor olacak. Buna doktorunuz karar verecek ve gerekli muayene sırasında devam edip etmeyeceğini sizlere zaten belirliyor olacaktır. Özellikle çocuklarda erken dönemde Kartal ortodonti tedavisi olmak daha hızlı ve başarılı sonuçları ortaya çıkarmış olacaktır.