kartal zirkon diş tedavisi

Zirkon

Kartal zirkon porselen diş kaplamalar, estetik diş hekimlerinin çabaları ile büyük gelişmeler kaydetmiş ve yüksek kuvvetlere dayanabilen doğal diş renginde  olan alt yapı malzemesinin de etkisiyle daha çok tercih noktası olmaktadır. Klasik metal köprülerden farklı olarak bu uygulama şeklinde metal yerine beyaz alaşım olan zirkonyum kullanılmaktadır.

Bu malzeme son teknoloji ile birleşmesiyle estetik ve dayanıklılık bir araya gelerek ortaya mükemmel ötesi bir ürün oluşturuyor. Dayanıklı olan bu malzeme sayesinde dişin arka köprülerine kadar baştan sona dikkat çekici estetik bir görünüm sunmasının yanında çok büyük avantajları da beraberinde getirmektedir.

Dişlerinizden alınacak olan bir ölçü ile hazırlanan modelin üzerine bir modeli hazırlanarak işe başlanır. Bilgisayar kontrollü bir cihaz verilen ölçüler doğrultusunda zirkon oksit bloğu hazırlayarak dişlerinizin alt yapısını oluşturur. Aşındırılan bloğun üzerine uygun renk modeli ile seramik yerleştirilerek yöntem tamamlanmaktadır.

Günümüzdeki ileri teknoloji ürünler ile artık metal köprülere ihtiyaç duymadan zirkonyum oksit ile estetik restorasyonlar başarıyla yapılmaktadır.

Dişler kesildikten sonra dişlerin 3 boyutlu yapısı tarayıcılar kullanılarak bilgisayara aktarılmaktadır. Bu tarama sistemi iki türlü olarak ele alınmaktadır.

1.yöntemde dişler kesildikten sonra ölçü malzemesi kullanılmadan ağız içi  kamera ve tarayıcılar yardımıyla görüntü sayısal  verilere dönüştürülerek aktarılır ve bundan sonra artık planlamaların hepsi bilgisayar üzerinden yürütülerek yapılmaktadır. Sonra cad cam sistemine veriler gönderilmektedir. Zirkon dişler bu aşamada alt yapı oluşturularak yapılmaktadır.

2.yöntemde ise şu şekilde yapılmaktadır; hastanın dişleri kesildikten sonra ağızından bir ölçü alınır. Yapılan ölçülerin kontrolleri sonrası laboratuvara gönderilir ve burada özel alçılar ile dökülerek ölçünün aynısı elde edilmektedir.

Daha sonralarda ise özel aletler yardımıyla ölçü taranarak sayısal  veriler yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılır. Sıkı bir kontrolden sonra hazırlanan alt yapılar test edilerek üst yapıya yani porselenin işlenmesi için laboratuvar ortamına gönderilerek kartal zirkon diş hazır hale getirilir.