Porselen diş

Güzel görünme amacıyla ya da dişlerinde yapısal bozukluk olanların görüntü bozukluğunun giderilmesi amacıyla veya herhangi bir neden dolayısıyla kırılmış, hasar görmüş, dolgu yapılmış ancak tamir edilemeyecek kadar sorunlu olan dişler için çözüm porselen diş olarak düşünülmektedir. Sadece estetik kaygılar amacıyla ortodontik tedavi düşünülmemelidir. Çünkü estetik amaçla porselen diş yaptırmak hiç düşünmediğiniz şekilde zarar verebilir. Bu senaryolar; konuşma bozukluğu veya çiğneme sorunu olabilir.
Her şeye rağmen güzel görünüme kavuşmak için bu dişler tercih edilecekse, mutlaka ortodonti uzmanına görünerek en uygun çözüm aranmalıdır. Fiyatı ucuz olan yerlerden taktırmak isterseniz, işi bilmeyen ya da diş teknisyeni olmayan kişilere yaptırırsanız, hiç ummadığınız sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
Zaman darlığı nedeniyle ortodontik tedaviye katlanamama düşüncesinde olanların bu tedavi türünden vazgeçerek dişlerine komple porselen kaplama yaptırması da estetik açıdan kaygıları giderebilmektedir. Günümüzde estetik kaygılar sebebiyle düşünülen porselen kaplamalar daha çok tercih edilmektedir.
Elbette, insanlar arasında güzel bir kahkaha atmak, gülümsemek için dişlerin güzel görünmesi gerekmektedir. Ancak sağlıklı dişlerin sökülerek yerine başka protez dişler takılması da pek akıllıca değildir. Bu sebeple kendi başınıza karar vermeden önce mutlaka uzman bir diş hekimine giderek sizlere tavsiye edeceği konuları dikkate almanız gerekmektedir. Aksi takdirde hem dişlerinizden olursunuz, hem de lüzumsuz yere para harcamış olursunuz. Canınızın yandığı, cabası olarak size kar kalır.
Vücudunuz üstünde bir değişiklik yapılmasını istiyorsanız bunu sadece estetik kaygı amacıyla değil, gerçekten sizi rahatsız eden bir sağlık sorunu ise ciddiye almalısınız.
Yine, her şeye rağmen kendi başınıza karar vermeyiniz. Bu konu hakkında işin uzmanı diş hekimlerine muayene olarak dişinizin yapısı ve en uygun çözümleri neler olduğunu diş hekiminin yapacağı müdahale sonucunda belirleyiniz. Eğer gerçekten porselen diş takılmasına ihtiyaç varsa diş hekiminiz size bunu söyleyecektir. Bu durumda da yapılacak işlemlerin sırası sizlere bildirilecektir. siz de uygun zaman dilimlerinde tedaviyi tamamlamaya çalışırsınız.